Utah Valisi halkı yağmur duasına çağırdı

Utah Valisi halkı yağmur duasına çağırdı

ABD’nin az yağış alması nedeniyle 13 Mayıs’ta acil durum ilan edilen Utah eyaletinde, vali halkı yağmur duasına çağırdı.

Vali Spencer Cox, perşembe günü Twitter hesabından paylaştığı videoda eyalet sakinlerini, “İşbirliği halinde hep beraber dua eder ve Tanrı’dan ya da hangi üstün güce inanıyorsanız ondan daha fazla yağmur yağdırmasını istersek, süren kuraklığın ölümcül boyutlarından kurtulabilme şansımız olabilir.” ifadeleriyle davet etti.

Cox, konuşmasında eyalette yaşanan kuraklığın ekinlere ve yaban hayatına zarar verebileceği ve ölümcül yangınlara neden olabileceği uyarısında bulundu.

Öte yandan valinin çağrısı sosyal medyada tepki de topladı. Kullanıcılardan biri valinin “gerçek sorunlara gerçek çözümler sağlaması gerektiğini” söylerken, diğerleriyse sorunun iklim kriziyle ilgili önlemlerin alınmamasından kaynaklandığını belirtti.

Utah geçen yıl da kuraklık yaşamış, bundan ötürü eyalette ciddi yangınlar çıkmıştı. Kuraklığın etkisi Kaliforniya eyaletinde de hissediliyor. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom da 10 Mayıs’ta acil durum ilan etmişti.

“Kaynak: Independent Türkçe, Washington PostThe Hill

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın