Uyku uzmanlarından, çocuklarını uyutmakta zorlananlar için 4 püf noktası

Uyku uzmanlarından, çocuklarını uyutmakta zorlananlar için 4 püf noktası

Bebeklerin ve küçük çocuklarını uyutmakta zorlana, geceleri daha hızlı ve rahat uyumasını sağlamak isteyen ebeveynlerin kullanabileceği, uzmanlar tarafından onaylanan bazı stratejiler var.

CNET’e konuşan uzmanlar, işin 4 püf noktasını şöyle sıralıyor:

1. Çocuklarınıza bağımsız uyumayı öğretin: Ruhsatlı uyku danışmanı Kelly Murray’e göre, “uyku bağımsızlığı” bu sorunu çözmede anahtar ipucu. Murray, “Çocuklarınızı sallamak veya uyuması için beslemek yerine, yataklarına/beşiklerine uyanıkken yatırmalısınız. Bu, daha hızlı uykuya dalmalarına ve gece boyunca daha uzun süre uyumalarına olanak tanıyacak” diyor.

Bu durumun, bebeklerin bir döngü içinde uyumasından ve döngünün her aşamasında kısa süreliğine uyanmasından kaynaklandığını söyleyen Murray, ifadelerine şu sözleri ekliyor;

Bu esnada ortamlarının uykuya uygun olup olmadığını kontrol etmek için etrafı hızla tararlar. Bu, tehlike olmadığını anlamalarını sağlayan, koruyucu bir mekanizmadır. Bebeğinizin uykuya dalmasına yardım ediyorsanız, mesela onu sallıyor veya besliyorsanız artık kollarınızda olmadığını anladığında alarma geçer. Bu alarm da tamamen uyanmasına yol açar.

2. Uyku vaktini iyi ayarlayın ve belirli zamanlarda şeker yedirmeyin: Küçük çocukların şekerleme ve gece uykusu arasında çok uzun süre uyanık kalmaması gerektiğini söyleyen Murray, şunları söylüyor;

Uyanık kalırlarsa vücutları kortizol üretir. Bu, uyarı hormonudur, bebeklerin aşırı uyarılmalarına neden olur. Uykuya dalmalarını ve uykuda kalmalarını zorlaştırır. Şeker tükettiğimizde vücudumuz glikoz seviyesini düşürmek için yine kortizol üretir.

3. Uyku için bir mağara ortamı oluşturun: Karanlık, serin ve sessiz bir ortam, en iyi gece uykusu için ideal. Uzmanlara göre durum bebekler için de aynı. Murray’a göre kaliteli bir gece uykusu için ideal sıcaklık, yaklaşık 22 derece. Murray ayrıca ebeveynlerin gece lambası kullanmak için çocukların karanlıktan korkmaya başladığı yaşlara gelene kadar beklemesi gerektiğini söylüyor. Uzmana göre bu korku, genellikle 2 buçuk yaşında başlıyor.

4. Uygun bir uyku rutini tutturun: Uyku koçluğu eğitimi veren Restfully ve Rest Academy isimli merkezlerin baş eğitim sorumlusu ve uyku koçu Arielle Greenleaf, yatma vakti öngörülebilir ve tutarlı bir rutin tutturulmalı diyerek ekliyor;

Bebeklerin ve çocukların iyi dinlenmeleri için çok fazla uykuya ihtiyacı vardır. Bunu hatırlamak gerek. Öngörülebilir bir programla aşırı yorulmalarını önleyebilirsiniz. Bu da iyi uyumalarını sağlar. Çocuğunuzun kucaklanma veya içecek gibi bir şeyler istemek için yataktan birden fazla kez kalkmasına izin vermeyin. Bu aşırı yorgunluğa yol açar. Daha sonra uyumakta güçlük çekerler.

‘Kaynak: Independent Türkçe, CNET’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın