Uzay aracı OSIRIS-REx, Bennu göktaşına son bir kez daha yaklaşacak

Uzay aracı OSIRIS-REx, Bennu göktaşına son bir kez daha yaklaşacak

NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracı, 2016’da fırlatılmış ve 20 Ekim 2020’de kısa süreliğine göktaşına inerek 56 gramlık örnek toplamayı başarmıştı. Uzay aracı, Bennu’ya yaklaşacağı son uçuşunu 7 Nisan’da gerçekleştirecek. Şu anda uzay aracının içinde güvenle bekleyen numune, 2023’te Dünya’ya ulaşacak.

Uzay aracı, asteroide ilk olarak Aralık 2018’de ulaşmıştı. Uzay aracı o zamandan beri göktaşının yörüngesinde dönüyor. NASA‘nın yaptığı açıklamaya göre uzay aracı, göktaşına yönelik son yakınlaşmasında, 6 km uzaklıktan yüzeyin görüntülerini kaydedecek.

OSIRIS-REx’in örnekleme cihazı, asteroidin yüzeyinde yaklaşık 48 cm delerek yüzeyi bozmuştu. Hatta örneklerin toplanmasını kolaylaştırmak için nitrojen gazı da ateşlemişti. Uzay aracının göndereceği görüntüler, yüzeyde bırakmış olduğu hasarı belirleyecek. OSIRIS-REx’in kameraları, yaklaşık 6 saat boyunca görüntü toplayacak.

Uzay aracı 2019’da da göktaşına yine yakın bir geçiş yapmıştı. Bilim insanları yeni görüntüleri, işte o yakın geçiş sırasında kaydedilenlerle karşılaştıracak. Bu karşılaştırma, örnek toplama işleminden öncesini ve sonrasını gözler önüne serecek. 2019’da gelen veriler, göktaşı üzerinde hidrojen ve oksijen atomlarından oluşan moleküllerle çok sayıda büyük kaya parçasının varlığını göstermişti.

‘Kaynak: Independent Türkçe, CNN International, NASA’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın