Uzmanlar çocuklardaki dikkat eksikliği ve zayıf hafıza konusunda uyardı

Bilim insanları dikkat eksikliği ve zayıf hafıza gibi bilişsel bozukluklar yaşayan çocukların, ileride akıl hastalıkları geçirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu ve konuda ebeveynlerin dikkatli olması konusunda uyarılarda bulundu.

İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi’nden bilim insanlarının yönettiği araştırmada, Nisan 1991-Aralık 1992 arasında doğmuş 13 bin 988 kişinin verileri yıllar boyunca tekrar tekrar incelendi. Bilimsel tıp dergisi Jama Network Open’da yayımlanan bulgular, dikkat eksikliği bulunan 8 yaşındaki çocuklarda 11-12 yaşlarında borderline kişilik bozukluğu semptomları ve 18 yaşında depresyon görüldüğünü ortaya çıkardı. 10 yaşındaki çocukların dürtüsel tepkilerini durdurmada sorunlar yaşamasının 17-18 yaşlarında psikoz geçirmesiyle ilişkili olduğu tespit edildi.

Yine 10 yaşındaki çocukların çalışma belleğindeki sorunların, 22-23 yaşlarında hipomaniden mustarip olmasıyla bağlantısı bulunduğu saptandı. Fakat bilim insanları mevcut psikopatolojik koşulları kontrol ettiğinde, bu ilişkinin ortadan kalktığını tespit etti. Bu durum, daha fazla çalışma yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Çalışma ekibi, yetişkinlerde teşhis edilen akıl hastalıklarının %75’inin çocuklukta veya ergenlikte başladığına dikkat çekti. Çocuklarda bahsi geçen sorunları belirleyip erken tedaviye başlamanın, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde belirli akıl hastalıklarına yakalanma riskini azaltabileceğini belirtti.

Araştırmanın başyazarı Dr. Isabel Morales-Munoz şu ifadeleri kullandı;

Çalışmamız, çocukluktaki bilişsel bozuklukların gençlerin akıl sağlığı üzerindeki potansiyel etkisine işaret ediyor. Belirli koşullarda belirli ilişkiler olduğunu gösteriyor.

Bilişsel bozuklukları hafifletmeye yönelik önleme stratejileri, bu tür çocukların ergenlikte ve genç yetişkinlikte bunlarla bağlantılı akıl hastalıkları geçirme ihtimalini azaltabilir.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Jamanetwork, EurekAlert, Daily Mail

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın