Uzmanlar, Kovid-19’u semptomlardan önce tespit eden mikroçip geliştirdi

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı’nda görevli bilim insanları, deri altına yerleştirilerek Kovid-19’u henüz semptom göstermeden önce tespit edebilen bir mikroçip geliştirildi.

Çalışmanın baş yazarlarından Albay Matt Hepburn, katıldığı 60 dakika adlı programda geliştirilen mikroçipi göstererek tanıttı. Mikroçip derinin altına girdikten sonra kimyasal reaksiyonlara tepki vererek virüsü tespit ediyor. Hepburn’ün ifadelerine göre, sensörler sinyal verdikten sonraki 24 saat içerisinde semptomlar kendini göstermeye başlıyor.

Tanıtılan mikroçipin ABD Savunma Bakanlığı bünyesinde çalışan bilim insanlarından gelmesi de ‘hepimize çip takacaklar’ şüpheleri güçlendirip, komplo teorisyenlerine malzeme verecekmiş gibi duruyor. Ancak Hepburn’un tek keşfi bu değil. Bilim insanı aynı zamanda koronavirüsü kandan temizlemeyen, diyaliz makinesine entegre edilen bir filtre geliştirdi. Bu filtre ile gerçekleştirilen ilk denemelerde, koronavirüsün kandan temizlendiği ve kısa sürede de iyileşmenin gerçekleştiği tespit edildi.

‘Kaynak: DailyMail, Webtekno’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın