Uzmanlar, Kurbağa hücrelerinden kendini yenileyebilen canlı robotlar üretti

Uzmanlar, Kurbağa hücrelerinden kendini yenileyebilen canlı robotlar üretti

Bilim insanları, kurbağaların deri hücrelerinden kendini iyileştirebilen ve güçlendirebilen, Xenobot ismini verdikleri minik ve canlı robotlar üretti. Aslıda İlk kez geçen yıl üretilen Xenobotlar, bi yıl içinde bilim insanları tarafından geliştirilerek yeni yeteneklere sahip oldu.

ABD’nin Massachusetts eyaletindeki Tufts Üniversitesi’nden Michael Levin ve ekibi, küresel şekle sahip Xenobotlar oluşturmak için, 24 saatlik kurbağa embriyolarından dokular çıkardı. Daha sonra bu dokular, minimum fiziksel manipülasyonun ardından, kendiliğinden küresel yapılara dönüştü. 31 Mart’ta hakemli bilimsel dergi Science Robotics’te yayımlanan çalışmada, insanın rehberliği veya yardımı olmadan büyüyebilen ve eski nesilden daha hızlı hareket edebilen yeni nesil Xenobotlar’ı anlattı.

Bir kapta toplanan Xenobotlar bir topluluk gibi hareket de edebiliyor. Birbirlerinin varlığına karşılık veren organizmalar, kolektif faaliyetlere katılabiliyor. Bu da bir grup Xenobot’un, bir görevi tamamlamak için ekip halinde çalışabileceği anlamına geliyor.

İsrail’deki Tel Aviv Üniversitesi’nde görev alan evrimsel biyolog Eva Jablonka, bunları “yeni bir organizma türü” diye niteliyor.  500 ve bin arasında canlı hücre barındıran bu organizmalar, robot diye anılsa da, gerçekte tamamen organik dokuya sahip.

Bu minik organizmaların, okyanusları mikroplastiklerden ayrıştırmada, radyoaktif ve tehlikeli alanlara erişim sağlama gibi birçok alanda fayda sağlayabileceği ve hatta insan vücudunda ilaçları belli yerlere taşıyabileceği düşünülüyor.

‘Kaynak. Independent Türkçe, Wired, New Scientist, Webtekno’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın