Uzmanlar, mağara resimlerinin hipoksi etkisinde yapıldığını öne sürdü

Uzmanlar, mağara resimlerinin hipoksi etkisinde yapıldığını öne sürdü

Haaretz’in haberine göre, Tel Aviv Üniversitesi’nden Yafit Kedar ve Ran Barkai tarafından yapılan yeni bir çalışma, Paleolitik dönemi insanlarının, sanatsal becerilerini kullanarak resim yapmak için neden sadece derin mağaraları seçtiklerine dair ipuçları sunuyor.

Araştırmacılar, Paleolitik dönemi insanlarının neden karanlık bölgeye inzivaya çekildiklerini anlamak için mağara resimleri üzerinde çalışma başlattı. Çalışmanın sonucunda uzmanlar, mağaralardaki meşalelerin oksijen konsantrasyonları üzerindeki etkisini anlamak için simüle ettiklerini açıklayarak, “oksijenin hızla hipoksi durumuna neden olduğu bilinen seviyelere düştüğünü” belirttiler.

Hipoksi, beyindeki dopamin salınımını artırarak halüsinasyonlara ve vücut dışı deneyimlere neden olur. Yerli dünya görüşlerinde mağaraların önemini tartışıyoruz ve bu karanlık, oksijeni tükenmiş bir alanın motive ettiği bilinçle yapıldığını düşünüyoruz.

Araştırma ekibi ayrıca, “mağaraları önemli kılanın dekorasyon değil”, “dekorasyonlarının nedeni seçilen mağaraların önemi olduğuydu” diye sözlerine ekledi.

‘Kaynak: Sputniknews, Haaretz’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın