Uzmanlar, üç boyutlu yazıcı sistemleriyle minyatür beyin dokusu geliştirdi

Uzmanlar, üç boyutlu yazıcı sistemleriyle minyatür beyin dokusu geliştirdi

Bilim insanları, insan hücrelerinden bir haftalık çalışmayla organoidler adı verilen bir organın minyatürleştirilmiş ve basitleştirilmiş versiyonunu geliştirdi. Bu aşamada küçük bir beyin dokusu, gelişen bir neokortekse benzeyen ve kendi kendini düzenleyen yapıyla çevrili bir boşluk oluşturdu . Beynin motor komutları, uzamsal akıl yürütme ve dil için kullanılan kısmına neokorteks deniyor.

Bu gelişme, bir çipe bağlı çok küçük tüpler aracılığıyla besin maddelerinin yerine ulaştırılmasını sağlayan “mikroakışkanlar sayesinde mümkün oldu. Bu yeni sistem birçok aladan fayda sağlıyor: Ticari kültür kaplarında organik madde yetiştirmek maliyetli ve bu kaplar yalnızca belirli mikroskoplarla uyumlu. Ayrıca dokunun büyümesini sağlamak için besinlerin bu kapların içinden akmasına imkan veremiyor.

Öte yandan mikroakışkanları satın almak pahalıya patlıyor ve üretmek de zor. Üç boyutlu yazıcı sistemi bu derece öenmli bir alternatif haline getiren şey de tam olarak bu. Doku büyümesini teşvik edecek şekilde önceden ısıtılabilen besin kaynakları ve kanallarını görüntülemeyi sağlayacak yeni üniteler ödeneklerle ucuza mal edilebilir. Bio-mikroakışkanlar teknolojisi üzerine bir çalışma yürüten bilim insanı Ikram Khan, şu açıklamalarda bulundu;

Tasarım maliyetlerimiz, geleneksel petri kabı ya da dönen biyoreaktör bazlı organoid kültür ürünlerinden önemli ölçüde daha düşük. Ayrıca çip damıtılmış suyla yıkanabilir, kurutulabilir ve otoklavla steril hale getirilebilir; böylece yeniden kullanılabilir.

Araştırma, beyinlerin üç boyutlu yazıcıyla yapılan bu yeni çevreleme teknikleri sayesinde, bir hafta boyunca hayatta kalma olasılığının diğer yöntemlere göre çok daha yüksek olduğunu gösterdi. Khan, bu durumu şu ifadeleri kullanarak açıkladı;

Mikroakışkan cihazımızın sunduğu bir avantaj, geleneksel kültüre kıyasla fizyolojik doku perfüzyonunu (doku, organ ve hücrelerin beslenmesi -ed.n.) daha iyi taklit ederek kültür haznesinde sürekli perfüzyon sağlaması ve böylece organoid çekirdekte hücre ölümünü azaltması.

‘Kaynak: © The Independent, Nature, ScienceMag’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın