'Uzun çalışma saatleri her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne neden oluyor'
‘Uzun çalışma saatleri her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne neden oluyor’

‘Uzun çalışma saatleri her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne neden oluyor’

Dünya Sağlık Örgütü ile ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nün ortak yürüttüğü araştırmada, uzun çalışma sürelerinin her yıl yüz binlerce kişinin ölümüne yol açtığını ortaya çıktı.

Araştırmada 2000-2016 arasında 194 ülkeden alınan veriler incelendi. Bulgular, 2016’da 745 bin kişinin uzun çalışma saatlerine bağlı inmeden veya kalp hastalıklarından öldüğünü gösterdi. Bu sayı, 2000’e göre yaklaşık %30’luk bir artışa tekabül ediyor. Uzun çalışma saatleriyle ilişkili ölümler konusundaki ilk küresel çalışmada, haftada 55 saat ya da daha fazla çalışmanın, 35-40 saate göre yüzde 35 daha yüksek inme, %17 daha yüksek koroner arter hastalığı riskiyle ilişkili olduğu görüldü. %72’si erkek olan kurbanların orta yaşta veya daha yaşlıyken hayatını kaybettiği de tespit edildi.

Araştırmada en fazla ölümlere, Çin, Japonya ve Avustralya’yla çevresini kapsayan Güneydoğu Asya ve Batı Pasifik bölgelerinde rastlanıldığı kaydedildi. DSÖ Çevre, İklim Değişikliği ve Sağlık Bölümü Direktörü Maria Neira, “Haftada 55 saat veya daha fazla çalışmak sağlığı ciddi şekilde tehdit ediyor. Bu araştırmanın, konu hakkında harekete geçilmesini ve işçilerin korunmasını sağlamasını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte DSÖ yetkilileri, Kovid-19 pandemisiyle uzaktan çalışmanın yayılmasının ve ekonomideki yavaşlamanın, uzun çalışma saatlerinin yol açtığı riskleri artırdığını söyledi. DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, şu ifadeleri kullandı:

Kovid-19 pandemisi pek çok kişinin çalışma şeklinde büyük değişikliklere yol açtı. Uzaktan çalışma, birçok sektörde norm haline geldi ve evle iş arasındaki sınırları bulanıklaştırdı. Hiçbir iş, inme veya kalp hastalıkları riskine değmez. Hükümetler, işverenler ve işçiler, çalışanların sağlığını korumak için birlikte çalışmalıdır.

Environment International adlı hakemli bilim dergisinde yayımlanan çalışmada DSÖ uzmanlarından Frank Pega, sokağa çıkma yasağı ve kısıtlamaların uygulandığı dönemlerde çalışma saatlerinin %10 arttığına dair ellerinde veriler bulunduğunu da ifade etti.

“Kaynak: Independent Türkçe, Reuters, DW, AA”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın