Van Gölü’nün fotoğrafını çeken Astronot Rubins, Edremit’e davet edildi

NASA, 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) görev yapan astronotlarca çekilen dünya fotoğraflarından oluşan bir yarışmada, Van Gölü’nün uzaydan çekilmiş resmi finali kaldı.

Van’da büyük heyecan yaratan fotoğraf yarışması ile ilgili konuşan Van’ın göl kıyısındaki Edremit İlçesi Belediye Başkanı İsmail Say, Van halkının konuyla ilgili çok duyarlı olduğunu ifade ederek şu ifadeleri kullandı;

NASA’nın son 20 yılda astronotların çektiği fotoğraflardan oluşan fotoğraf yarışmasında Van Gölü’nün fotoğrafı da var. Bu fotoğraf yarı finalde rakibini çok büyük bir farkla geçerek finale kaldı. Bizde Van Gölü kıyısında bulunan Edremit Belediyesi olarak bu yarışmaya halkımızın dikkatini çekmek istedik. Sadece Van değil Türkiye ve yurt dışından da yaşayan vatandaşlarında ilgisini istedik. Çok ciddi ilgi ve duyarlılık var. Bunun devam etmesi halinde birinci olacağımızı düşünüyorum.

Van Gölü fotoğrafını çeken Astronot Kate Rubins’i Van’a davet ettiklerini de belirten Başkan Say, sözlerine şunları ekledi;

Yine farkındalık olması için fotoğrafı çeken Astronot Kate Rubins’i ülkemizi şehrimizi ziyaret etmesi için ilçemize davet ettik. Astronot Kate Rubins’in sosyal medyayı kullanmadığını da fark ettik. Biz bugün resmi davet mektubumuzu NASA’ya ileteceğiz. İnşallah davetimiz kabul görür ve kendisini misafir ederiz. Şu anda Van’da ciddi bir gündem olmuş durumunda. Bu yarışmayı hem Bitlis hem de Van çok sahiplendi. Herkese çok teşekkür ediyoruz. İnşallah Van Gölü’nü tüm dünyaya tanıtmış oluruz.

‘Kaynak: Sputniknews’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın