Vikinglerin kıyametten kurtulmak için taştan yaptığı tekne keşfedildi - Bilim ve Teknoloji
Vikinglerin kıyametten kurtulmak için taştan yaptığı tekne keşfedildi

Vikinglerin kıyametten kurtulmak için taştan yaptığı tekne keşfedildi

Yaklaşık 1100 yıl önce patlayan bir yanardağın yakınındaki Surtr mağarasında, İskandinav mitolojisinde Ragnarök denen kıyametten kurtulmak için bir mağarada taştan oydukları tekne keşfedildi.

Surtshellir

Ragnarök hikayesine göre Surtr adlı bir dev dünyayı yok etmek için çabalıyor. Bereket tanrısı Freyr ise bunu durdurmak için mücadele etse de ölüyor. Bunun ardından Surtr, Ragnarök savaşında zafere ulaşıyor ve dünyayı alevler yutuyor.

Hakemli bilim dergisi  Journal of Archaeological Science’ta yayımlnan çalışma, Vikinglerin lav soğuduktan sonra mağaraya girdiğini ve kayalardan tekne şeklinde bir yapı inşa ettiğini ortaya koydu. Yapının içinde 120 mt boyunca koyun, keçi, sığır, at ve domuz gibi hayvanlara ait kemiklerin de, kurban niyetiyle yakıldığı belirlendi. Bu davranışın, Ragnarök’ü durdurmak için sergilendiği tahmin edilyor.

Ayrıca mağarada Ortadoğu’dan gelen eserler de bulundu. Araştırma ekibinin lideri Kevin Smith “Arkeologlar yapının çevresinde üçü Irak’tan gelen 63 boncuk keşfetti” ifadesini kullandı.

Ekip ayrıca, teknenin yakınında Türkiye’nin doğusundan gelen orpiment adlı bir mineralin kalıntılarını buldu. Bu mineral o dönemde eşyaları süslemek için kullanılıyordu fakat İskandinavya’da çok az örneği bulunuyor. Smith “Onu bu mağaranın içinde bulmak bizi şoke etti” dedi. Söz konusu eserlerin İzlanda’ya ticari faaliyetle sonucunda geldiği düşünülüyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, LiveScience, Brown Üniversitesi

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın