WASP-33b ötegezegenin atmosferinde yeni bir kimyasal imza keşfedildi
WASP-33b ötegezegenin atmosferinde yeni bir kimyasal imza keşfedildi

WASP-33b ötegezegenin atmosferinde yeni bir kimyasal imza keşfedildi

Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi’nin Hawaii’deki Subaru Teleskobu’nu kullanan araştırma ekibi, Güneş dışında bir yıldızın yörüngesinde dönen WASP-33b isimli ötegezegenin, gündüz tarafından Hidroksil radikali (OH) isimli bir kimyasalı saptadı. Bu, bir ötegezegende OH’nin ilk keşfi oldu.

Bu gezegen, ev sahibi yıldızına çok yakın bir konumda bulunduğu için “aşırı sıcak Jüpiterler” sınıfında yer alıyor. Bu gaz gezegeninde sıcaklıklar 2 bin 500 dereceye kadar ulaşabiliyor. Araştırmanın baş yazarı Dr. Stevanus Nugroho, şu ifadeleri kullandı;

Bu, Güneş Sistemi’nin ötesindeki bir gezegenin atmosferinde OH’nin ilk doğrudan kanıtını elde ettik. Gökbilimcilerin bu molekülü ötegezegenlerin atmosferlerinde tespit edebileceklerini gösterdik. Aynı zamanda bu gezegen popülasyonunun kimyasal bileşimini ayrıntılarıyla anlamaya başlayabileceğiz.

Dünya atmosferinde OH, su buharının atomik oksijenle reaksiyona girmesiyle ortaya çıkıyor. “Atmosferik deterjan” diye nitelenen bu kimyasal, Dünya atmosferinde yaşam için tehlike arz eden metan ve karbonmonoksit gibi kirletici gazları temizlemede önemli bir rol oynuyor. Bilim insanları WASP-33b atmosferindeki OH’nin çoğunun, aşırı yüksek sıcaklık nedeniyle su buharının tahrip olmasıyla ortaya çıktığını düşünüyor.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Neale Gibson, keşfedilen her yeni atmosferik izin, ötegezegenleri ve atmosferlerini incelemek için gereken tekniklere dair daha fazla bilgi sağladığını ifade ediyor.

“Kaynak: Independent Türkçe, Phys.org”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın