Yamyamların kurbanı 800 bin yıllık kemiklerin bir kıza ait olduğu keşfedildi

Yamyamların kurbanı 800 bin yıllık kemiklerin bir kıza ait olduğu keşfedildi

800 bin yıl önce, İspanya topraklarında “Gran Dolina’nın Oğlu” olarak isimlendirilen bir çocuk yamyamların kurbanı olmuştu. Bilim insanları, bu eski insan türünün bir erkek olduğunu biliyordu fakat, yapılan yeni analiz ile bir kız çocuğu olduğunu ortaya çıkardı.

Çocuk, Avrupa’da 1,2 milyon ila 800 bin yıl önce yaşamış bir hominin türüne aitti ve Latince ismiyle “Homo antecessor” diye sınıflandırılmıştı. Kalıntıları ilk kez 1994’te İspanya’nın kuzeyindeki Atapuerca Dağları’nda bulunan Gran Dolina mağarasında keşfedilmişti.

Antropologlar ayrıca, ilk insan türlerinin cinsiyetlerini başarıyla ortaya çıkaran yeni bir diş analiz yöntemini deniyor. Yeni araştırmada  “H1” ve “H3” ismi verilen iki Gran Dolina bireyinin dişleri de yeni yöntemle incelendi. H1, öldüğü sırada yaklaşık 13 yaşındaydı ve uzun süredir erkek olduğu varsayılıyordu. Gran Dolina’nın Oğlu diye anılan bireyse H3’tü. 11 yaşında ölen H3’ün de erkek olduğu sanılıyordu. Fakat diş analizlerinden elde ettiği bulgular, H1’in cinsiyetini doğrularken, H3’ün bir kız çocuğu olduğunu ortaya koydu.

Hakemli bilimsel dergi Journal of Anthropological Sciences’ta yayımlanan araştırmanın başyazarı, antropolog Cecilia García-Campos şu ifadeleri kullandı;

Gran Dolina’nın Oğlu, aslında Gran Dolina’nın Kızı’ymış.

Gran Dolina’nın yaklaşık %75’inin henüz ergenliğe girmemiş çocukların iskeletlerinden oluştuğu düşünülüyor. Kalıntıların bu denli parçalanmış olması ise büyük olasılıkla yamyamlığa maruz kaldıklarını gösteriyor. H. antecessor kişinin kalıntılarıyla ilgili önceki sonuçlar, kemiklerde görülen kesiklerin ve kırıkların, iliği açığa çıkarmak için yapıldığına işaret ediyordu. Hatta bu incelemeler, diş izleriyle yamyamlık belirtilerini de ortaya çıkarmıştı.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Livescience’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın