Yangın söndürmede kullanılabilecek matematiksel bir yöntem keşfedildi
Yangın söndürmede kullanılabilecek matematiksel bir yöntem keşfedildi

Yangın söndürmede kullanılabilecek matematiksel bir yöntem keşfedildi

Rusya’daki Tomsk Politeknik Üniversitesi’nden bilim insanları, püskürtme sürecinin tam matematiksel tasvirini oluşturarak, endüstriyel su püskürtme yöntemlerini geliştirerek yangın söndürme, petrokimya gibi alanlardaki işlemlerde kullanılabilecek yeni bir yöntem keşfetti.

Uzmanlara göre çeşitli yabancı maddelerle birlikte su püskürtülmesi ve daha sonra suyun buharlaştırılması yöntemi petrokimya endüstrisinde faydalanılan birçok teknolojinin önemli bir parçası. Ancak bu tür sistemler çok etkili düzeyde değil ve bu durum da üretim masraflarını artırıyor.

Sözgelimi yan ürünlerin ayrıştırıldığı ısıl işlem odalarında, çok büyük çözelti damlacıkları tek işlemle buharlaşamıyor, zira buharlaşma için tek işlemde harcanan vakit yeterli gelmiyor. Bu durum verimliliği önemli ölçüde azaltırken, zaman kaybını da artırıyor. Bilim insanları ise sıvının büyük damlacıkların oluşmasının imkansız hale geleceği özel koşullarda spreylenmesi ile enerji ve kaynak tüketiminin azaltılabileceğini savunuyor. Söz konusu işlemle ilgili net parametreler de gerçekleştirilen araştırmada sunuluyor. Profesör Pavel Strijak, şu ifadeleri kullandı;

Sıvı damlacıklarının parçalanması buharlaşma yüzeyini artırabilir. Bu etkiden yararlanılırken aynı zamanda spreyin tasarımı ve pozisyonu değiştirilirse, yangın söndürmeden su buharının kullanıldığı termal enerjiye kadar birçok sistemdeki etki artırılabilir.

Uzmanlara göre, elde edilen veriler sayesinde yanmalı motorlar ve kazan odalarının termal gücünün yanı sıra ısışım sistemlerindeki ısı emme oranını üç ila beş kat artırılabilir. Ayrıca sonuçların çevre dostu enerji üretim endüstrisine de katkısının olması bekleniyor.

“Kaynak: Sputniknews”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın