Yapay zeka Dijital Einstein’la sohbet zamanı..

Ses içeriği üretim şirketi Aflorithmic isimli bir firma ile yapay zekayla çalışan dijital sohbet robotları tasarlayan UneeQ isimli bir firma, güçlerini birleştirerek ünlü bilim insanı Albert Einstein’ı yeniden canlandırdı. Her iki kuruluşun da amacı kullanıcılara tıpkı gerçek Einstein’le karşı karşıyaymış gibi konuşma ve pratik sorular sorma fırsatı vermek.

Firmalar, teknoloji meraklılarının Einstein’e birçok soru sormak isteyeceğini düşündüklerini ve bu nedenle ünlü fizikçiyi canlandırmaya karar verdiklerini belirtti. UneeQ, bu prototipi olabildiğince gerçekçi hale getirmek için görsel karakter oluşturma tekniklerini gelişmiş bir hesaplamalı bilgi motoruyla birleştirdi.

Bilgi motorları, internet kullanıcılarının başvurduğu arama motorlarıyla aynı mantığa sahip. Fakat arama motorlarının aksine, kullanıcılara yararlanabilecekleri kaynakları listelemiyor, ilgili soruya en uygun yanıtı belirleyerek onlara doğrudan cevap veriyor. Yine de projenin ardındaki araştırmacılar bu yapay zekaya, kullanıcıların soruları karşısında kendi bilgileri üzerine düşünüyormuş gibi konuşma yeteneği ekledi. Uzmanlar bu özelliğin robotu daha samimi gösterdiğini söylüyor.

Digital Einstein and Sophie

Einstein görünümlü sohbet robotuna bir ses vermeyi amaçlayan araştırmacılar, tarihsel kayıtlardan yararlandı ve Einstein’ın ağır bir Alman aksanı olduğunu ve tiz bir tonda yavaş ve nazikçe konuştuğunu öğrendi. Einstein’in gerçek sesinin yer aldığı kayıtlar yeterince kaliteli olmadığından araştırmacılar, gerçek sesi canlandırmakta zorlandı. Ancak iki teknoloji firması da konu sohbet robotu olduğunda kullanıcıların Einstein’ın sesinin doğruluğunu çok da önemsemeyeceğini düşünüyor.

Şirketlerin yetkilileri dijital Einstein projesinin, insanlarla diyalog kuran yapay zekanın potansiyeli açısından sadece bir başlangıç olduğunu ifade ediyor. UneeQ CEO’su Danny Tomsett, şu ifadeleri kullanıyor;

Dijital Einstein, tıpkı diğer dijital insan modellerimiz gibi, kullanıcılarla en doğal şekilde iletişim kurabilir. Bunlar, kullanıcıların hayatlarında fark yaratacağını umduğumuz günlük etkileşimleri en iyi şekilde sağlamak için insan ifadelerini ve duygusal tepkileri canlandırıyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Tech Explore, DIGIT”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın