Yapılan ölçümler, fizikte henüz keşfedilmemiş bir kuvvetin varlığını gösterdi

Yapılan ölçümler, fizikte henüz keşfedilmemiş bir kuvvetin varlığını gösterdi

Bilim insanları, Chicago yakınlarındaki Fermilab laboratuvarında yapılan yeni ölçümlerin, henüz keşfedilmemiş bir atomaltı parçacığının veya yeni bir kuvvetin varlığına işaret ettiğini söylüyor. Bulgular, doğanın 5. bir temel kuvvetinin daha bulunduğuna ve standart fizik modelinde bir sorun olduğunu ortaya çıkarabilir.

İtalyan Ulusal Nükleer Fizik Enstitüsü’nden fizikçi Graziano Venanzoni yaptığı açıklamada, “Bugün yalnızca bizim değil, tüm uluslararası fizik camiasının uzun zamandır beklediği olağanüstü bir gün” ifadelerini kullandı.

Bulgular henüz tam olarak kesin olmamasıyla birlikte, sonuçların 40 binde bir oranda tesadüfen oluşma ihtimali var. Bu da 4,2 sigma güven seviyesine (operasyonlarda mükemmelliğin sağlanması amacıyla kullanılan ve 6 üzerinden ölçülen bir yöntem -ed.n.) denk geliyor. Sigma 5 seviyesi, bilim insanlarının yeni bir keşfi ilan etmesi için minimum seviye olarak görülüyor. Uzmanlar yine de çeşitli fizik dergilerine gönderilen bir dizi makaleyle, umut verici sonuçları doğrulayacak araştırmaların da yakında yapılacağını düşünüyor.

Yeni bulgular, Muon g-2 adı verilen, elektronlardan yaklaşık 200 kat daha ağır olan temel parçacığın, büyük bir halka etrafına yerleştirilmesini ve sonrasında parçacığa manyetik alan aracılığıyla darbeler uygulanmasını içeriyor. Bu süreçte müonlar yalpalıyor. Bilim insanları, Standart Model’e yani fizik yasalarına dair mevcut kavrayışımıza dayanarak bu yalpaların hızını tespit edebiliyor.

Ancak bilim insanları, bu yalpaların beklendiği gibi olmadığını, gerçekte daha hızlı gerçekleştiğini keşfetti. Bu da söz konusu sonuçlarda payı olan (mevcut kavrayışımızın hesaba katmadığı), yeni bir kuvvet ya da parçacık gibi başka bir etken olduğunu gösteriyor.

‘Kaynak: © The Independent

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın