Yavru mantis karideslerinin de yumruk atabildiği keşfedildi - Bilim ve Teknoloji
Yavru mantis karideslerinin de yumruk atabildiği keşfedildi

Yavru mantis karideslerinin de yumruk atabildiği keşfedildi

Bilim insanları, avlarını yakalamak için attıkları güçlü yumruklarla tanınan mantis karideslerini araştırırken, Mantis karidesi larvalarının yumurtadan çıktıktan 9-15 gün sonra etkili yumruklarını kullanabildiğini keşfetti.

Bu hayvanlar iki kategoriye ayrılıyor. Bunlardan ilki, solucan ve balık gibi yumuşak gövdeli canlıları yakalamaya yarayan dikenli uçlarla kaplı pençeleri olan “mızrakçılar”. Diğeriyse salyangoz ve yengeç gibi sert gövdeli hayvanlara boyun eğdirmek için yay benzeri mekanizmayla güçlendirilmiş bir uzantı kullanan “parçalayıcılar”.

Araştırmanın başyazarı Jacob Harrison konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı;

Bilim insanları onlarca yıldır bu acımasız yumruğun 400 mantis karidesi türü arasında nasıl değişkenlik gösterdiğini inceledi. Ancak bu hayvanların ölümcül silahlarını kaç yaşında kullanmaya başladığı bilinmiyordu.

Journal of Experimental Biology adlı hakemli bilim dergisinde yayımlanan araştırmada, Harrison şu ifadeleri kullandı;

Larvalar vücutlarına göre inanılmaz bir hız ve ivme kazanıyor. Bu kadar küçük bir şey için inanılmaz derecede şaşırtıcı. Ancak yetişkinler kadar hızlı değiller. Teorik olarak en yüksek ivmeye ulaşmaları gerekiyor. Ancak biz bunu göremedik.

“Kaynak: Independent Türkçe, Guardian, Phys.org

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın