Yeni araştırma, T-Rex'lerin kurtlar gibi sürüyle avlandığını ortaya koydu
Yeni araştırma, T-Rex’lerin kurtlar gibi sürüyle avlandığını ortaya koydu

Yeni araştırma, T-Rex’lerin kurtlar gibi sürüyle avlandığını ortaya koydu

Yeni araştırmayla, genellikle dinozorların yalnız kralı olarak düşünülen Tyrannosaurus rex’lerin, kurtlar gibi ekipler halinde avlanmaya yatkın, sosyal bir etobur olabileceği ortaya koyuldu.

Utah’ın güneyindeki Grand Staircase-Escalante Ulusal Anıtı yakınlarında tiranozorların kitlesel halde bulunduğu bir ölüm yerini inceleyen Arkansas Üniversitesi’nden paleontologlar, dinozorlara ait kemik fosillerinin civardaki yerlerden bu alana sürüklenmediği, aksine dinozorların hepsinin aynı yerde öldüğü sonucuna vardı. 

Macalester College’da biyoloji profesörü Kristi Curry Rogers, araştırmacıların birden fazla balık ve kaplumbağa türünün yanı sıra diğer dinozor türlerine ait kalıntıların da bulunduğu sitede yürüttüğü jeokimyasal analizinin “iyi bir başlangıç” olduğunu fakat türün sosyal alışkanlıklarının kapsamını belirleyebilmek için daha fazla kanıt gerektiğini söyleyerek şu ifadeleri kullandı;

Söz konusu verilerin bu tiranozorların iyi zamanlarda birlikte yaşadığı anlamına geldiğinden emin olmak biraz zor. Bu hayvanların bir sosyal grup içinde birlikte seyahat etmeden aynı çevrede yaşamış ve zaman zorlaştıkça azalan kaynaklar etrafında bir araya gelmiş olması da ihtimal dahilinde.

Utah’ta bir kanyonda yer alan arazi 2014’te Arazi Yönetimi Bürosu’ndan paleontolog Alan Titus’un fosil hazinesini keşfettiği günden beri Gökkuşakları ve Tekboynuzlu Atlar madeni (Rainbows and Unicorns quarry) diye biliniyor. Arazi aynı zamanda Kuzey Amerika’da bulunan bu türden üçüncü tiranozor mezar alanı. Montana’da ve Kanada’nın Alberta bölgesinde bulunan diğer iki alan da bu dinozorların ilk düşünüldüğünden daha sosyal olabileceğine dair bilgilere ışık tutmuştu.

Öte yandan bu fikir geçmişte, bu yaratıkların işbirliği yapıp avlanma stratejilerini kurtlar gibi koordine edebilecek kadar zeki olma ihtimalinin düşük olduğu gerekçesiyle reddedilmişti.

‘Kaynak: © The Independent’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın