Yeni araştırmada Hobbitlerle ilişkili hiçbir yok oluş tespit edilemedi
Yeni araştırmada Hobbitlerle ilişkili hiçbir yok oluş tespit edilemedi

Yeni araştırmada Hobbitlerle ilişkili hiçbir yok oluş tespit edilemedi

Hakemli bilimsel dergi PNAS‘ta yayımlanan araştırmada bilim insanları, dünyanın dört bir yanındaki adalardan elde edilen kanıtları inceledi. Bunun sonucunda eski insan türlerinin ve hobbitlerin, adalardaki hayvanların neslini tükettiği teorisini çürüttü.

Eski insan türleri, son Buz Devri diye bilinen Pleistosen’in (2,6 milyon ila 11 bin 700 yıl önce) henüz başlarında adalara yerleşmişti. Yeni araştırma işte bu adalardaki yok oluşların büyük ölçüde Holosen Devri’ne, yani ancak 11 bin 700 yıl öncesine tarihlendiğini ortaya koydu.

Bilim insanları işte buradan hareketle modern insanın binlerce yıl önce yaşayan akrabalarının, büyük yok oluşlarla ilişkili olmadığı sonucuna vardı.

Araştırmacılara göre ada yaşamıyla tanınan ve Endonezya’nın küçük Flores adasından dışarı çıkmayan Hobbitler (Homo floresiensis) bile ada ekosistemine zarar vermedi.

Adalar çeşitli hayvanların neslinin tükendiği örneklerle dolu. Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nden araştırmacıların liderliğindeki ekip, “yok oluşlara eğilimli olduğu için” adalara odaklandı.

Bu eğilim, adalardaki hayvanların genetik çeşitliliğinin daha az olması, nüfusun azlığı sebebiyle hayvanların akrabalarıyla çiftleşmesi, ada ortamının rastgele meydana gelen doğa olaylarından daha fazla etkilenmesi ve yeniden kolonizasyona daha az fırsat sağlamasından kaynaklanıyor.

Araştırmacılar, adalardaki yok oluşların homininlerin (modern insanlar, ataları ve yakın kuzenlerine verilen isim) gelişiyle aynı zamana denk gelip gelmediğini öğrenmek için aralarında Britanya, Tayvan ve Tazmanya’nın da bulunduğu 32 ada grubunu inceledi. Bunun sonucunda modern insanların aksine, eski insan türlerinin işgal ettikleri adalarda yok oluşa sebebiyet vermediği ortaya çıktı

“Kaynak: Independent Türkçe, Livescience, Mirage News”

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın