Yeni araştırmayla, Mars topraklarının bir anda çoraklaşmadığı ortaya çıktı
Yeni araştırmayla, Mars topraklarının bir anda çoraklaşmadığı ortaya çıktı

Yeni araştırmayla, Mars topraklarının bir anda çoraklaşmadığı ortaya çıktı

Yeni bir araştırma, şu anda Şili’deki Atacama Çölü’nün en kurak yerlerinden bin kat daha kuru olan Mars topraklarının bir anda çoraklaşmadığını, bugünkü gibi kurak bir gezegene dönüşmeden önce kuru ve yağışlı dönemler arasında gidip geldiğini ortaya çıkardı.

Mars yüzeyinin bir zamanlar Atlantik Okyanusu’nun yarısı kadar su barındırdığı bilinmekteydi. Ancak, NASA’ya göre Mars şu anda Şili’deki Atacama Çölü’nün en kurak yerlerinden bin kat daha kuru bir yer. NASA’nın Mars’taki Curiosity aracının verilerini analiz eden araştırmanın baş yazarı gezegenbilimci William Rapin, bu tepenin rüzgar ve suyla biriken kayalardan oluşan dev bir tortu yığını olduğunu söyledi.

Yapılan araştırmalar Mount Sharp’ın tabanındaki birikintinin 3,6 milyar yıl önce, yani Mars’ın nemliden kuru koşullara geçiş yaptığı Hesperian döneminde oluştuğunu göstermişti.

Çalışma ekibi, yaklaşık 850 metre kalınlığındaki tortul yataklara odaklandı. Tepenin tabanı, göllerle ilişkilendirilen, yaklaşık 300 metre kalınlığındaki killerden oluşuyordu. Araştırmacılar bunun üzerinde, yaklaşık 150 metre kalınlığında, erozyona meyilli geniş tabakalar belirledi. Bunlar uzun bir kuru dönem sırasında rüzgarla savrulan kumullar tarafından biriktirilmişti. Fakat daha sonra yaklaşık 400 metre kalınlığında ince, açık ve koyu renkli kaya yatakları görüldü. Bunlar ise nehir sistemlerindeki taşkın yatağı çökeltilerinin tipik özelliğiydi ve nemli koşulların geri döndüğünü işaret ediyordu.

8 Nisan’da akademik dergi Geology’de yayımlanan araştırma ekibinin lideri Rapin, şu ifadeyi kullandı;

Höyüğün tortul yapısında iklim değişiklikleri kaydedilmiş, bunları görebiliriz.

‘Kaynak: Independent Türkçe, NASA, Space’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın