Yeni çalışmayla en az 65 tür hayvanın güldüğü keşfedildi
Yeni çalışmayla en az 65 tür hayvanın güldüğü keşfedildi

Yeni çalışmayla en az 65 tür hayvanın güldüğü keşfedildi

 Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacıların düzenlediği bir çalışmada en az 65 tür hayvanın güldüğü ortaya çıktı.

Bioacoustics’te yayımlanan araştırmada bilim insanları, gülme olarak değerlendirebilecek seslere dair veriler bulabilmek için hayvanların oyun davranışlarına ilişkin yapılan çalışmaları inceledi.

İnceleme sonucunda en az 65 çeşit hayvanda gülme olarak değerlendirilebilecek ses oyunlarının bulunduğu tespit edildi. Bunlar arasında farklı primatlar, sığırlar, köpekler, tilkiler, foklar ve kuyruksürengillerin yanı sıra muhabbet kuşu ve Avustralya saksağanı gibi kuş türleri de bulunuyor.

Çalışmanın yazarlarından iletişim profesörü Greg Bryant, şu ifadeleri kullandı;

Bu sadece insanlara has olduğu düşünülen bir olayın, insanlardan 10 milyonlarca yıllık bir süreyle ayrılan başka türlerin ortak davranışlarıyla ne kadar yakından bağlantılı olduğunu çok iyi şekilde gösteriyor.

Hayvanların çıkardıkları seslerin gürültülü ya da tonal, kısa ya da uzun, tiz ya da pes, tek seferlik ya da ritmik örüntülere sahip olacak şekilde kaydedilip edilmediğine dair çalışmalar gözden geçirildi. Araştırmanın yazarlarından antropoloji bölümünde doktora öğrencisi Sasha Winkler ise şunları söyledi;

Güldüğümüzde, genelde diğer kişilerle eğlendiğimize dair bilgi paylaşıyor ve onlardan bize katılmalarını istiyoruz. Bazı araştırmacılar bu tür bir ses davranışının oynayan birçok hayvanda da görüldüğünü öne sürdü. Dolayısıyla genel anlamda gülmek evrimsel açıdan eski bir sesli oyun işaretinin insanlara ait versiyonu.

“Kaynak: Independent Türkçe, Phys.orgTeknodate

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın