Yeni çalışmayla, kedi bıyıklarının beyine nasıl sinyal gönderdiği keşfedildi

Bilim insanları, kedilerin bıyıklarının beyne dokunma sinyalleri göndermesindeki biyolojik sürecin, nasıl geliştiğine dair ayrıntılı bilgiler keşfetti.

Kedi bıyığın algılamada önemli rol oynayan kısmı kıl köklerinde, yani foliküllerde bulunduğu için bu sürecin incelenmesi çok zordu. Yeni araştırmada ise, bıyıkla algılama mekanizmasının nasıl çalıştığını gözler önüne seren ve türünün ilk örneği olan bir yöntem kullanıldı. Bilim insanları, folikül içindeki bıyığın ilk mekanik simülasyonunu geliştirdi.

Bu yeni modelleri anatomik gözlemlerle birleştiren uzmanlar, bıyıkların bir nesneyle temas ettiğinde folikül içinde “S” şeklinde bir kıvrım oluşturduğunu buldu. “S” şekli ortaya çıkarken bıyık sensör hücreleri itiliyor veya çekiliyordu. Böylece hücreler de beyne dokunma sinyalleri gönderiyordu. Bu bıyıklar, boylu boyunca sensörlerle kaplı değil. Dokunma hissinin algılanması ise küçük bir folikülün içinde, yani bıyığın dibinde gerçekleşiyor.

Hakemli bilimsel dergi PLoS Computational Biology’de yayımlanan çalışmanın yazarı Mitra Hartmann, şu ifadeleri kullanıyor;

Bıyığın dokunma sensörlerini tetikleyen kısmı folikülün içinde gizlidir, bu yüzden onu çalışmak son derecede zor. Bu işlemi deneysel olarak gerçekleştiremezsiniz çünkü folikülü kesip açarsanız hasar bıyığın tutulma şeklini değiştirir. Ancak yeni simülasyonlar geliştirerek doğrudan görülemeyen biyolojik süreçlere dair görüşler edinebiliriz.

Dokunma hissi, yaptığımız hemen hemen her şey için son derecede önemli. Ancak buna rağmen elle dokunmayı incelemek de çok zor. Bıyık, dokunmanın karmaşık ve gizemli doğasını anlamak için basitleştirilmiş bir model sağlıyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Science Alert, Northwestern Üniversitesi’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın