Yıldızların nasıl oluştuğunu gösteren en gerçekçi simülasyonu yapıldı
Yıldızların nasıl oluştuğunu gösteren en gerçekçi simülasyonu yapıldı

Yıldızların nasıl oluştuğunu gösteren en gerçekçi simülasyonu yapıldı

Northwestern Üniversitesi’nden Michael Grudić’in yönettiği bir araştırma ekibi, Star Formation in Gaseous Environments (Gazlı Ortamlarda Yıldız Oluşumu – Starforge) adlı projeyle, yıldızların nasıl oluştuğunu gösteren en gerçekçi simülasyonu yaptı. Böylelikle ilk kez bütün bir moleküler bulut, üç boyutlu ve yüksek çözünürlükle canlandırıldı.

Science Alert’ün haberinde, simülasyonun yıldız oluşum sürecinin daha ayrıntılı incelenmesine yarayacağı yazıldı. Bununla birlikte Starforge, yıldız oluşumunda meydana gelen yüksek hızlı gaz fışkırmalarının yıldızların kütlesinin belirlenmesindeki rolünün öğrenilmesinde halihazırda kullanıldı.

Yürütülen bir çalışma, simülasyon bu fışkırmalar hesaba katılmadan yapıldığında yıldızların boyutunun Güneş’in kütlesinin yaklaşık 10 katına ulaştığını gösterdi. Fışkırmalar eklenince yıldızların kütlesi, Güneş’in kütlesinin yarısından daha az oldu. Araştırma ekibinden astrofizikçi Claude-André Faucher-Giguère, şu ifadeleri kullandı;

Astrofiziğin temel sorularından biri yıldızların nasıl oluştuğu hakkında. Bu, içerisindeki farklı fiziksel süreçler sebebiyle araştırılması çok zor bir konu. Yeni simülasyonlar, daha önce kesin olarak cevaplayamadığımız temel soruları doğrudan ele almamızı sağlayacak.

Önceki çalışmalar, yıldızların oluştuğu sadece küçük bir bulut parçasını simüle edebiliyordu. Starforge, teknolojide çok daha büyük bir adım.

Araştırma, 17 Mayıs’ta Monthly Notices of the Royal Astronomical Society adlı hakemli bilim dergisinde yayımlandı.

“Kaynak: Independent Türkçe, Science Alert, CNETCNN International 

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın