Yıllardır tehlikesiz bir türü taklit eden, ölümcül bir yılan keşfedildi
Yıllardır tehlikesiz bir türü taklit eden, ölümcül bir yılan keşfedildi

Yıllardır tehlikesiz bir türü taklit eden, ölümcül bir yılan keşfedildi

Bilim insanları, Çin’in güneybatısında ve Myanmar’ın kuzeyinde yıllar boyunca daha tehlikesiz bir türü taklit eden, ölümcül bir yılan türü keşfetti. Yılana Çin halk masallarına ait, şekil değiştiren bir yılan tanrıçasının ismi verildi.

Bu tür daha önce çok şeritli krait (Bungarus multicinctus) diye sınıflandırılmıştı fakat morfolojik ve genetik farklılıkların yanı sıra acı verici ve ölümcül ısırıkları, bu sürüngenin farklı bir tür olduğunu ortaya çıkardı. Bu nedenle akademik dergi ZooKeys’te yayımlanan araştırmanın yazarları, yeni yılanı Suzhen’in kraiti (Bungarus suzhenae) diye adlandırdı.

Suzhen’in kraiti, adını Çin’in en ünlü halk masallarından biri olan Beyaz Yılan Efsanesi’nden alıyor. Bu hikayede yılan tanrıçası Bai Su Zhen insan şeklini alıyor ve bir adama aşık oluyor. Ancak bu, tanrılar tarafından yasaklandığı için tanrıça sonsuza kadar bir kuleye hapsediliyor. Araştırma ekibi şu ifadeyi kullanıyor;

Siyah-beyaz şeritli bu krait, doğadaki beyaz yılana en çok benzeyen yılanlardan biridir, bu yüzden ona Bai Su Zhen’in adını vermeye karar verdik.

Bilim insanlarının, bu yılanın varlığından haberdar olmasını, özellikle ısırıklarındaki farklılıklar sağladı. Çoğu krait türü zehirli olsa da hepsi ölümcül değil. Ayrıca çok şeritli bir kraitin ısırığı genellikle ağrısız oluyor ve ısırılan bölgede görsel bir iz bırakmıyor. Uzmanlar bu yılanın ısırığının acı verdiğini ve ısırılan bölgenin etrafında koyu bir leke bıraktığını saptadı. Bunun yanında ısırığı da ölümcül olabiliyordu.

Ünlü yılan araştırmacısı Joseph B. Slowinski’nin 2001’de bir yılan tarafından ısırıldıktan sonra ölmesi de dahil olmak üzere, ses getiren bir dizi saldırıdan bu yılanın sorumlu olduğu tahmin ediliyor. Almanya’daki Güneydoğu Asya Herpetoloji Derneği’nden araştırmacı Gernot Vogel, “Bu çok tehlikeli bir tür” dedi. Livescience‘a konuşan Vogel, “Kraitler son derece ölümcül olduğundan türlerinin çeşitliliğini ve coğrafi dağılımını anlamak insan hayatını kurtarmak için hayati önem taşıyor” ifadelerini kullanıyor.

‘Kaynak: Independent Türkçe, Livescience’

Ana Sayfaya Git

Bir Cevap Yazın